Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11454/864
Title: İzmir Körfezi'ndeki teleost balıkların pelajik yumurta ve larvalarının morfolojisi ve ekolojisi
Authors: Mater, Savaş
Çoker, Tülin
Keywords: Izmir Körfezi, ihtiyoplankton, yumurta ve larvalarin morfolojisi ve ekolojisi, kirlilik, bolluk, dagilim, akinti etkisi.
Izmir Bay, ichthyoplancton, fish eggs and larvae, morphology and ecology,pollution, abundance, distribution, current effect.
Su Ürünleri Temel Bilimler A.B.D.
Issue Date: 2003
Publisher: Ege Üniversitesi
Abstract: Bu çalismada 1994-2002 yillari arasinda Izmir Körfezʼinde300 mikron göz açikligi olan, 57 cm çapli Hensen kepçesi ile 38 istasyonda vertikal olarak yapilmis 31 aya ait örnekler degerlendirilmistir. Yapilan tayinler sonucunda 129 tür kaydedilmistir. Morfolojik tayinlerin yanisira yumurta, prelarva, postlarvalar için tayin anahtarlari olusturulmus ve türlere ait orijinal çizimler yapilmistir. Tür çesitliligi, türlerin bolluk durumu ve dagilim alanlari ile üreme dönemleri, dagilim gösterdikleri derinlikler, mevsimlere göre olan boy ve yumurta çapi degerleri ve üreme bölgeleri saptanarak, hidrografik parametrelerden etkilenme durumlari arastirilmistir. Sonuçta yumurta larvalarin yogunlasmasinda ve tür çesitliliginde akintilar en etkili faktör olarak bulunmustur. Sicakligin metabolizmal faaliyetlerle ilgili olarak üreme ve gelisme üzerinde etkili oldugu görülmüstür. Tüm körfezde hakim olan (% 50ʼnin üzerinde bir payla) türün (özellikle pik yaptigi yaz aylarinda Orta ve Iç Körfezʼde) E. encrasicholus oldugu saptanmistir.
URI: http://hdl.handle.net/11454/864
Appears in Collections:Fen Bilimleri Enstitüsü Tezleri

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
tulincoker2003.pdf9.26 MBAdobe PDFView/Open


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.

Admin Tools